Stressz és a kortizol

2022.04.09

Miért vagyunk fáradtak, levertek?! Kortizol.


Csíkszentmihályi Mihály neve biztosan sokatok számára ismerő. Rendszeresen hangoztatja, hogy mennyire fontos a mindennapjainkban az a bizonyos "flow" élmény, a pillanatok//helyzetek örömteli megélése. Természetesen különbözőek vagyunk, mindenki másként él meg bizonyos helyzeteket, van akit egy bizonyos szituáció örömre, mást szomorúságra, vagy éppen szorongásra késztet.
Egy dolog azonban biztos és pedig, hogy az életmódunk és a hozzáállásunk befolyásolja mindennapjainkat. Számszerűsítve az előző kijelentésem: szokásaink a napjaink, életünk 40%-át határozzák meg.
De mi köze mindennek a fáradsághoz és a stresszhez?!

A stressz kifejezés manapság annyira gyakran elhangzik egy beszélgetés során, mint az alvás, étkezés, munka. A kortizol, mint "stresszhormon" a mellékvese által képzett hormon, ami stressz hatására készenléti állapotba helyezi a szervezetünket és az említett hormonból többet kezd el termelni. A kortizol növeli a cukrok szintjét a vérünkben, fokozza az agy glükóz felhasználását és növeli a szövetek regenerálásához szükséges anyagok mennyiségét.
Állandó készenlét miatt a mellékvese tartalékai szépen lassan kifogynak és míg a "mellékvese fáradtság" elején tapasztalható vérvizsgálat során magasabb kortizol szint, addig egy idő után a krónikus stressz kialakulás során már csökkenni fog ez az érték.

A hiány első jele a fáradtság, reggeli nehéz ébredés, lehangoltság, motiválatlanság. Nők esetében ciklusbeli felborulást is okozhat, hiszen szervezetünkben progeszteron útján szintetizálódik a kortizol. Amennyiben ezt az utat arra kell használnia a rendszernek, hogy a stressz leküzdése miatt több kortizol keletkezhessen, a progeszteron raktárak is szép lassan kiürülhetnek.

De mivel támogassuk szervezetünket, ha az említett tüneteket érezzük magunkon, vagy már kialakultak esetleges szövődmények emiatt?!




Általában mindenki a csodaszert, vagy a csoda módszert várja, ha változásról, vagy gyógyulásról van szó. Azt kell mondanom, hogy sajnos itt sem erről van szó. Szervezetünk sem pár nap alatt romboljuk le, ugyanúgy nem elég pár gyógyszer és egy hétvégi pihenés, ha tartós javulást szeretnénk elérni.

1. Az első helyen az alvásunk rendezése áll. Az alvással eltöltött idő nem elvesztegetett időtöltés és semmi mással nem pótolható. Érdemes azt a munkát másnapra hagyni, vagy kikapcsolni a Netflixet már aznapra és időt szánni a szervezetnek a pihenésre. Ajánlott napi 7-9 óra alvás, természetesen egyénfüggő, kinek mennyi az ideális, de 6 óránál kevesebb alvás hosszú távon maradandó károkat okozhat a szervezetben.

2. Stresszkezelés. Könnyebb leírni, mint teljesíteni. Igaz. Mégsem lehetetlen. A legjobb stresszkezelés a mozgás. Válasszunk egy számunkra kedves és kikapcsolódást nyújtó sportot és minél gyakrabban szánjunk rá időt. Itt nem csak az általános futást, edzőtermi edzést, csoportos órákat értem. Ugyanígy tökéletes választás a séta, az úszás, a jóga, a kertészkedés. Legyünk aktívak.
3.A stresszkezeléshez tartozik önmagunk megértése és a lelki töltődés fontossága is. Sokan tartanak a meditációtól, pedig meditáló jellegű az is, ha merünk saját magunkkal időt tölteni. Elmegyünk egy hosszú sétára. Zenét hallgatunk és közben nem a következő feladatunkra gondolunk, csak élvezzük a pillanatot. A flow"" élmény is meditáló hatású. Keressük az ilyen helyzeteket.

4. Táplálkozás. Itt természetesen mindenki egyből a hozzáadott cukor kerülésére, több zöldség és gyümölcsfogyasztásra, ultra-feldolgozott élelmiszerek mellőzésére gondol és teljesen igaza is van. Viszont emellett, amire nem kerül elég hangsúly az a kellő mennyiségű kalóriabevitel. Az esetek többségében sokkal kevesebbet viszünk be, mint amennyire a szervezetnek szüksége van. Ezzel is további stresszt okozva. Merjünk jókat enni. És kerüljük a túlzott mennyiségű koffein fogyasztását.

5.Táplálékkiegészítők. Itt kiemelném az Omega-3, a D-vitamin, a Magnézium fogyasztásának jelentőségét. Ezek mellett egy nem túl ismert, de annál hasznosabb gyógynövényt, az ashwagandhat is ide sorolnám. Egy Indiában és Észak-Afrikában őshonos cserjéről van szó, amelyet közel 3000 éve használnak stresszkezelés céljából.
Hatásai:
-csökkenti a vércukorszintet
-rákellenes tulajdonságokkal rendelkezik
-csökkenti a kortizol szintet
-stressz-, és szorongásoldó
-depresszió tüneteit csökkenti
-növeli az izomtömeget és az erőt
-csökkenti a gyulladást
-csökkenti a triglicerid-, és a koleszterinszintet
-javítja a memóriát, agyi funkciókat


Forrás: https://www.biomenu.hu/ashwagandha


*Az árak a forint aktuális árfolyamához igazodnak.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen!