Első lépések

2021.12.06

"Az emberi szervezet működéséhez energiára van szükség." Persze, de nem mindegy milyen forrásból származik az az energia.
Először 17 éve találkoztam először ezzel a kijelentéssel egy táplálkozásról szóló könyvben. Talán ez volt az első lépés az utamon, de kapcsolatom az étkezéssel és az étellel már egész kicsi koromban elkezdődött. Ez ugyan akkor nem tűnt még ennyire fontosnak, azóta viszont rájöttem, hogy az emberek legtöbbjénél ez a kulcs a hosszútávú sikernek, vagy éppen ez lesz a buktatója. Ismereteink bővítése meghatározó, de amíg nem döntjük el, hogy rossz szokásainkon változtatni szeretnénk, addig az ismeretek sajnos nem fogják megváltoztatni az eddigi berögződéseket. 

Mikuláskor talán miről is írhatnék ide illőbbet, mint az eddigi helytelen szokásainkról. Itt egy tábla csoki, ott 3 doboz szaloncukor és a cipőnk már tele van a csoki mikulásokkal. A csoki önmagában nagyon finom és egyáltalán nem "tiltólistás", ahogy egyetlen élelmiszer sem, de ez talán egy következő bejegyzés témája lesz. Most azonban arra terelném a témát, hogy miért veszünk csak csokit? (persze, 1-2 narancs is meglapul a szatyorban, de jellemzően, nem az a több) Egyértelműen, mert így szoktuk meg, ezt láttuk és tanultuk. Így nőttünk fel. Nem kell a december 6. legyen csak célkeresztben, hiszen minden napunkat ez alapján éljük. Azt láttuk gyerekként, hogy anya és apa siet, nincs ebéd, találtunk valamit a hűtőben, de aztán rohantunk is tovább. Nem reggeliztünk. Minek?! Inkább tovább aludtunk és egyébként sem voltunk éhesek. Hétvégén meg amikor több időnk volt a világ összes finomját összeettük és akkor a nagyi sütijéről nem is beszéltünk. Ismerős?! 
Ezek miatt az apró megszokások miatt jutottunk oda, hogy a szervezetünk nem bírja már követni a rendszertelenséget. Egyszer a "semmiből" kell energiát előállítania, mert alig eszünk egy nap 500-1000 kcal-t, aztán meg hirtelen sokként éri egy nagyobb étkezés. És ez teljesen érthető, ahogy a napjainkban egyre több cukorbetegség, hormonális probléma és túlsúly kialakulása is. 


Ne akarjuk megváltani a világot 1 nap, 1 hét alatt. Nem fog sikerülni. Viszont apró lépésekkel minden nap egyre közelebb kerülhetünk hozzá. Kezdjük mondjuk....MA!
Összegyűjtöttem néhány fontos és alap információt, amiket ha figyelembe veszünk könnyebben össze tudjuk rakni az étkezéseinket.  (MDOSZ- Okostányér) 

  1. Fogyassz minden étkezéshez valamilyen zöldséget, gyümölcsöt. (a burgonya nem tartozik ide, illetve a befőttek/dzsemek/kompótok sem)
  2. Fogyassz legalább 2-3x valamilyen gabonafélét, jó döntés, ha ez teljes kiőrlésű. (gabonafélék: kenyerek, péksütemények, tészták, rizs, köles, bulgur, extrudált kenyér, gabonapehely, stb.)
  3. Minden főétkezés tartalmazzon valamilyen teljes értékű fehérjeforrást (sovány húsok, felvágottak, hal, tojás, tejtermék)
  4. Igyál meg naponta min. 8 pohár vizet. 

-"Nem szeretek és egyébként sincs időm főzni. Akkor mit csináljak?"

Teljesen jogos a kérdés, hiszen mostmár egyre több készétel megtalálható a nagyobb üzletek polcain is, ami egy jó és ugyanakkor a nem tudatosan vásárlók esetében akár egy rossz lehetőség is egyben. A címkék olvasása és tanulmányozása egy következő blog témája is lesz, de van pár olyan információ, amelyeket nem hagyhatok ki most sem. 

Mindig figyelj a címkén lévő jelzésekre, különösen a következő HÁROMRA...

  1. A termék zsírtartalma jellemzően ne legyen 20 g /100 g felett
  2. A szénhidrát tartalom alatt feltűnik a hozzáadott cukor is. Ennek az értéknek sem ajánlott 20 g /100 g felett lennie.
  3. Van azonban egy érték, aminél a minél magasabbat keressük, ha egy kiegyensúlyozott táplálkozást szeretnénk elérni és nincs semmi olyan betegségünk, ami miatt korlátoznunk kéne a rostfogyasztást. A feltüntetett rost érték 6 g/ 100 g felett legyen. (Napi ajánlott rostbevitel 20-25 g /nap) 
*Az árak a forint aktuális árfolyamához igazodnak.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen!